» Zakłady Aktywności Zawodowej
Zakład aktywności zawodowej to wyodrębniona organizacyjnie i finansowo jednostka, której celem jest zatrudnienie osób niepełnosprawnych:
- znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz
- osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe czy autyzm.
Zakłady aktywności zawodowej mogą być tworzone przez:
- gminę,
- powiat,
- fundacje, stowarzyszenia lub
- inne organizacje społeczne, których statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.
Co zrobić by uzyskać status Zakładu Aktywności Zawodowej?
By uzyskać status zakładu aktywności zawodowej należy spełnić następujące warunki:
- co najmniej 70% ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce muszą stanowić osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
- zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których
stwierdzono autyzm,
- należy odpowiednio przystosować obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy w szczególności muszą one być zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych itp.
- należy zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczna, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
- należy przeznaczać uzyskane dochody na zakładowy fundusz aktywności;
- stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie może być wyższy niż 35% ogółu zatrudnionych.
- trzeba uzyskać pozytywną opinię starosty o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej.
Koszty:
- utworzenia zakładów aktywności zawodowej są współfinansowane ze środków PFRON, organizatora i innych źródeł. Zakłady te nie mogą prowadzić działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami;
- działania zakładów aktywności zawodowej są współfinansowane ze środków PFRON, oraz ze środków samorządu województwa w wysokości co najmniej 10%, z tym że procentowy udział samorządu województwa w kosztach może być zmniejszany, pod warunkiem znalezienia innych źródeł finansowania działania zakładu aktywności zawodowej.
Podmiot, który zamierza utworzyć zakład aktywności zawodowej powinien złożyć wniosek o utworzenie zakładu do marszałka województwa, z którym zawierana jest umowa o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów utworzenia i działania zakładu.
Wysokość dofinansowania ze środków PFRON na utworzenie zakładu aktywności zawodowej wynosi maksymalnie 65% ogółu kosztów. Kwota dofinansowania działania zakładu nie może przekroczyć 90% kosztów. Status Zakładu Aktywności Zawodowej jest nadawany w formie decyzji administracyjnej wojewody.
W celu zaspokojenia potrzeb zawodowych i społecznych osób niepełnosprawnych (np. zakup niezbędnego sprzętu, wyposażenia, szkolenia i podwyższanie kwalifikacji) organizator zakładu aktywności zawodowej tworzy zakładowy fundusz aktywności. Fundusz jest finansowany:
- z dochodów własnych z prowadzonej działalności,
- ze środków pochodzących ze zwolnień z podatków lokalnych czy z nieodprowadzanych zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.