» Jak odwołać się od wydanego orzeczenia?
Pierwsza instancja
Osoba, której wydano orzeczenie o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności ma prawo w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Odwołanie składa się za pośrednictwem właściwego zespołu powiatowego, który wydał orzeczenie.
Powiatowy zespół do którego wpłynęło odwołanie:
- przesyła odwołanie w terminie 7 dni od jego otrzymania do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub
- w okresie tych 7 dni ma prawo do samokontroli zaskarżonego orzeczenia. Oznacza to, że zespół powiatowy może uznać, iż odwołanie jest zasadne i uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.
Druga instancja
Odwołanie przysługuje również od orzeczenia wydanego w drugiej instancji przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Osoba zainteresowana składa odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie to wnosi się za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał. W tym przypadku również ma on prawo do samokontroli i uchylenia lub zmiany uprzednio wydanego orzeczenia.
Ważne!
Postępowanie sądowe w sprawach odwołań jest zwolnione od kosztów i opłat sądowych.W przypadku orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień postępowanie jest jednoinstancyjne tzn. od wydanego przez powiatowy zespół orzeczenia nie przysługuje odwołanie.