Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności

Portal dla osób
z niepełnosprawnością
oraz pracodawców

Pochodzi z Jaworzna. Absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego...
Magda jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...
Krzysztof Wostal . Mieszkaniec Katowic, przedsiębiorca i społecznik, a prywatnie podróżnik...
Karolina Kozłowska jest absolwentką katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku fizjoterapia...
Marcin pochodzi z Mizerowa- małej miejscowości pod Pszczyną. Z zawodu jest stolarzem...

Baza Ofert Pracy

  • Znajdź ofertę pracy dla siebie!
  • Zamieść ofertę pracy!

Baza CV

  • Zamieść swoje CV!
  • Znajdź pracownika!

» Aktualności

Od 1 stycznia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne na nowych zasadach.

Od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywały nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Co się zmieni?

Od początku 2020 r. stosowany będzie nowy wzór zlecenia.

NFZ na swojej stronie internetowej umieścił filmy instruktażowe dotyczące wystawiania zleceń.

Nowy wzór zlecenia jest zawarty w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1555).

Weryfikacja zlecenia oraz potwierdzenie posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez pacjenta odbywać powinna się za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ.

Ważne! Gdy osoba wystawiająca zlecenie nie będzie miała w danym momencie dostępu do Internetu lub usług informatycznych NFZ, weryfikacja i potwierdzenie prawa do świadczeń odbywać się będzie w siedzibie wybranego przez pacjenta oddziału wojewódzkiego NFZ.

W tej sytuacji oddział NFZ uzupełnia II część wzoru zlecenia o nazwie „Weryfikacja zlecenia”. Jeśli lekarz błędnie wystawiłby zlecenie na jego starym wzorze w pierwszym okresie funkcjonowania nowego systemu, oddział NFZ musi wypełnić także brakujące dane z I części wzoru zlecenia, jeśli ma taką możliwość na podstawie posiadanych danych ustalić te informacje.

Elektroniczne potwierdzenie

Zlecenie na nowym wzorze będzie można potwierdzić elektronicznie, co oznacza, że nie będziemy musieli osobiście udawać się do oddziału NFZ.

Ważne! Wszystkie zlecenia, w tym karty potwierdzenia uprawnienia na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, wystawiane w ramach potwierdzania zleceń, które będą do 31 grudnia 2019 r. wystawione i potwierdzone albo wystawione na dotychczasowych zasadach, będą zrealizowane na dotychczasowych zasadach.

Karty potwierdzające uprawnienia do zaopatrzenia comiesięcznego wystawione przez oddziały wojewódzkie NFZ do 31 grudnia 2019 r. zachowają ważność zgodnie z datą ważności określoną na karcie, a nie z dniem 1 stycznia 2020 r.

W ramach potwierdzania w 2020 r. zleceń wystawionych do 31 grudnia 2019 r. karty te wystawiane będą przez NFZ na dotychczasowych zasadach.

Okres przejściowy

Okres przejściowy dla potwierdzenia i realizacji tych zleceń upłynie 31 grudnia 2020 r.

W okresie przejściowym realizacja zleceń prowadzona będzie na dwa sposoby.

Zlecenia wystawione i potwierdzone do 31 grudnia 2019 r. albo tylko wystawione, będą realizowane i rozliczane na starych zasadach.

Zlecenia wystawiane od 1 stycznia 2020 r. realizowane będą przy użyciu nowego wzoru zlecenia (część III „Realizacja zlecenia u świadczeniodawcy” i część IV „Potwierdzenie wydania wyrobu medycznego”), a ich rozliczanie będzie również następowało na nowych zasadach.

Realizator będzie wtedy musiał informować NFZ poprzez Internet lub elektroniczny system NFZ o przyjęciu zlecenia do realizacji.

W przypadku jednak braku dostępu do tychże serwisów lub usług, realizator zobowiązany będzie do przekazania tej informacji niezwłocznie po usunięciu awarii lub – w początkowym okresie funkcjonowania nowego systemu – niezwłocznie po uzyskaniu do niego dostępu.

 

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl

2019-12-30

O serwisie


Portal powstał dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
EFS śląskie Województwo Śląskie Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach EFS

Projekt graficzny i wykonanie serwisu: Art4net s.c.