Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności

Portal dla osób
z niepełnosprawnością
oraz pracodawców

Pochodzi z Jaworzna. Absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego...
Magda jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...
Krzysztof Wostal . Mieszkaniec Katowic, przedsiębiorca i społecznik, a prywatnie podróżnik...
Karolina Kozłowska jest absolwentką katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku fizjoterapia...
Marcin pochodzi z Mizerowa- małej miejscowości pod Pszczyną. Z zawodu jest stolarzem...

Baza Ofert Pracy

 • Znajdź ofertę pracy dla siebie!
 • Zamieść ofertę pracy!

Baza CV

 • Zamieść swoje CV!
 • Znajdź pracownika!

» Aktualności

Dostępność Plus. Doradźmy rządowi, jak likwidować bariery!

Chcesz, by pociągi i dworce były dostępne, a w nowych budynkach już nikt nie został „więźniem czwartego piętra”? Marzy Ci się kraj, w którym uczniowie z niepełnosprawnością będą mogli uczęszczać do tych samych szkół, co ich pełnosprawni koledzy, a przychodnie i szpitale nie były dodatkową udręką architektoniczną dla chorych? Jeśli tak, to weź udział w konsultacjach Programu Dostępność Plus!

13 marca rozpoczęły się konsultacje społeczne rządowego Programu Dostępność Plus, który został zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego tuż po objęciu stanowiska premiera. Rząd do 2025 roku przeznacza na Program ponad 23 miliardy złotych!

Cele Programu Dostępność Plus

- Jednym z celów programu jest zmiana wszystkich polityk publicznych – podkreśla Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w resorcie inwestycji. – Chcielibyśmy, żeby w efekcie realizacji tego programu myślenie o dostępności stało się powszechne wśród decydentów, inwestorów i wszystkich, którzy tworzą wszelkiego rodzaju usługi publiczne lub je wdrażają.

Autorzy programu chcą poprzez jego realizację podnieść jakość życia i wyrównać szanse osób o szczególnych potrzebach, czyli:

 • osób poruszających się na wózkach oraz o ograniczonej możliwości poruszania się;
 • osób starszych;
 • osób niewidomych i słabowidzących;
 • osób głuchych i słabosłyszących;
 • osób z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi;
 • kobiet w ciąży;
 • osób z małymi dziećmi, w tym z wózkami dziecięcymi;
 • osób mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem;
 • osób o nietypowym wzroście (w tym również dzieci);
 • osób z ciężkim lub nieporęcznym bagażem.

- Chciałbym, żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą czy biegiem na 3000 metrów z przeszkodami – opisał w jednym zdaniu cele programu premier Morawiecki podczas swojego expose.

Osiem obszarów Programu

Program Dostępność Plus to pierwszy tak szeroki program likwidacji barier architektonicznych w historii naszego kraju. Ma on dotyczyć niemal wszystkich dziedzin życia i nie tylko wprowadzać doraźne zmiany, ale niejako uczynić dostępność i projektowanie uniwersalne czymś oczywistym i powszechnym. Na realizację Programu do 2025 roku zaplanowano wydać ponad 23 mld zł.

Z całym projektem Programu Dostępność Plus można się zapoznać na stronie ministerstwa (plik PDF, 857 KB).

Program składa się z 8 obszarów:

1. Architektura

Wszystkie nowe inwestycje budowlane będą musiały spełniać warunki dostępności i będą od początku projektowane tak, aby każdy mógł z łatwością z nich korzystać. Dla istniejących budynków pojawią się nowe możliwości ich modernizacji, np. montażu barierek, podjazdów, wind, lekko otwierających się drzwi, automatycznego oświetlenia.

2. Transport

Wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Zostaną zapewnione usługi transportu indywidualnego „od drzwi do drzwi” dla osób o specjalnych potrzebach na terenie 1/3 gmin w Polsce. Uruchomiony zostanie mechanizm dofinansowania do indywidualnych środków transportu. Dostępność dotyczy także całej infrastruktury okołotransportowej – remontowanych i modernizowanych dworców, przystanków, zajezdni i poczekalni.

3. Edukacja

200 szkół i przedszkoli zostanie dostosowanych do potrzeb dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami, 100 uczelni będzie otwartych dla studentów i wykładowców z niepełnosprawnościami oraz powstanie 5 laboratoriów uniwersalnego projektowania.

4. Służba zdrowia

Zmiany w wybranych placówkach opieki medycznej, polegające między innymi na poprawie ich wyposażenia w sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy) oraz poruszanie się (oznaczenia, podjazdy, podnośniki).

5. Cyfryzacja

Całkowita dostępność publicznych serwisów teleinformatycznych.

6. Usługi

Zapewnienie każdemu obywatelowi możliwości samodzielnego skorzystania z powszechnych usług i zakupu produktów przez internet, także bez wychodzenia z domu. Priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa poprzez uruchomienie numeru alarmowego 112 dla osób z niepełnosprawnościami.

7. Konkurencyjność

Finansowanie budowy zaplecza badawczego dla różnych gałęzi przemysłu, które będą poszukiwać najbardziej funkcjonalnych i ergonomicznych rozwiązań.

8. Koordynacja

Uchwalenie ustawy o dostępności oraz opracowanie i wdrożenie 6 standardów dostępności w prawie krajowym.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach Programu za pośrednictwem  portalu www.niepelnosprawni.pl,  który postulaty chce przesłać premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialnego za tworzenie Programu Dostępność Plus.

Napisz nam do końca marca br. swoje uwagi do Programu Dostępność Plus.

Szczegóły akcji na stronie http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/646214

 

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl

2018-03-23

O serwisie


Portal powstał dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
EFS śląskie Województwo Śląskie Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach EFS

Projekt graficzny i wykonanie serwisu: Art4net s.c.