Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności

Portal dla osób
z niepełnosprawnością
oraz pracodawców

Pochodzi z Jaworzna. Absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego...
Magda jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...
Krzysztof Wostal . Mieszkaniec Katowic, przedsiębiorca i społecznik, a prywatnie podróżnik...
Karolina Kozłowska jest absolwentką katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku fizjoterapia...
Marcin pochodzi z Mizerowa- małej miejscowości pod Pszczyną. Z zawodu jest stolarzem...

Baza Ofert Pracy

  • Znajdź ofertę pracy dla siebie!
  • Zamieść ofertę pracy!

Baza CV

  • Zamieść swoje CV!
  • Znajdź pracownika!

» Aktualności

W 2018 roku szykuje się wiele zmian w prawie dotyczących samych osób niepełnosprawnych, jak i pracodawców w kontekście ich zatrudniania. Główne z nich to zmniejszony zakres korzystania z tzw. ulg we wpłatach na PFRON z tytułu kooperacji oraz zmiany w systemie orzecznictwa

W 2018 roku będzie sporo zmian dotyczących zarówno pracodawców, jak również osób z niepełnosprawnością. W kontekście zmian dla pracodawców najważniejsza to zawarta w projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (z dnia 23 listopada 2017 r.)Od 1.07.2018 r. wysokość ulgi we wpłatach na PFRON nie będzie mogła być wyższa niż 50% wartości netto faktury za usługę własną lub produkcję własną. Jeśli zmiany te wejdą w życie, a wszystko na to wskazuje, to skala udzielanych ulg drastycznie się zmniejszy, zwiększą się wpływy do PFRON, a pracodawcom nie osiągającym 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wzrosną obciążenia z tego tytułu.

Czy będzie to miało jakiś wpływ na wzrost zatrudniania osób z niepełnosprawnościami?

Jak najbardziej. Od dawna prawo stanowi, że obniżenie lub zwolnienie z wpłat na PFRON można uzyskać na dwa sposoby: korzystając z ulg z tytułu kooperacji z podmiotami uprawnionymi do ich wystawiania oraz poprzez zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Podejrzewam, że oprócz sposobu na kolejne oszczędności w PFRON, taki jest też jeden z celów tej zmiany. Na dzień dzisiejszy istnieje w Polsce ok. 460 firm uprawnionych do wystawiania informacji o obniżeniu wpłaty do PFRON. Z danych, jakie posiadam pochodzących z 2017 roku z ulg korzystało co miesiąc 7,5 tys. firm, które wykorzystały obniżenie wpłat na PFRON łącznie od 54 do 62 mln zł miesięcznie. Po wejściu w życie tych zmian przełoży się to z pewnością na zwrot w kierunku zatrudniania. Dodatkowo na firmy udzielające ulg i korzystające z tej formy obniżeń zostaną nałożone dodatkowe biurokratyczne obowiązki, które skomplikują cały ten proces.

Jakie jeszcze mogą pojawić się zmiany, mające wpływ na rynek pracy osób niepełnosprawnych?

Trwają też prace nad rewolucyjnymi zmianami w systemie orzecznictwa. Głównym założeniem zmian jest wprowadzenie jednego systemu orzeczniczego w miejsce obecnych pięciu. Zmianie ulegnie także definicja osoby niepełnosprawnej, niezdolnej do pracy i niesamodzielnej. Najprawdopodobniej będzie jeden zintegrowany system orzeczniczy i jedno orzeczenie, a zamiast orzekania o niezdolności do pracy, komisje orzekać będą o tym, co człowiek jeszcze może robić. Założeniem projektu ustawy jest uproszczenie i ujednolicenie zasad orzekania o niepełnosprawności, niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy i zawarcie ich w jednym akcie prawnym. Wydawane byłoby jedno orzeczenie, zawierające kompleksową ocenę funkcjonalną osoby orzekanej. Efekt? Mniej orzeczeń z całkowitą niezdolnością do pracy, więcej z adnotacją "zdolny do pracy, ale z wyłączeniem prac fizycznych" albo "zdolny, ale tylko do pracy przy komputerze". Dzięki tej zmianie z pewnością przybędzie pracowników niepełnosprawnych na rynku pracy.
(…)

Fragment wywiadu z Krzysztofem Kuncelmanem – Prezesem Organizacji zrzeszającej pracodawców osób niepełnosprawnych Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.ORG pt.

„ REMEDIUM NA RYNEK PRACOWNIKA – ZATRUDNIANIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI ”

O sytuacji na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami, tendencjach w ich zatrudnianiu, korzyściach z zatrudniania osób z niepełnosprawnością, telepracy, zmianach w prawie…

Pełna treść materiału ukaże się niebawem w serwisie www.obpon.pl

Źródło: https://obpon.pl

2017-12-20

O serwisie


Portal powstał dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
EFS śląskie Województwo Śląskie Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach EFS

Projekt graficzny i wykonanie serwisu: Art4net s.c.