Ta strona używa cookies. OK Szczegóły w polityce prywatności

Portal dla osób
z niepełnosprawnością
oraz pracodawców

Pochodzi z Jaworzna. Absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego...
Magda jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach...
Krzysztof Wostal . Mieszkaniec Katowic, przedsiębiorca i społecznik, a prywatnie podróżnik...
Karolina Kozłowska jest absolwentką katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku fizjoterapia...
Marcin pochodzi z Mizerowa- małej miejscowości pod Pszczyną. Z zawodu jest stolarzem...

Baza Ofert Pracy

  • Znajdź ofertę pracy dla siebie!
  • Zamieść ofertę pracy!

Baza CV

  • Zamieść swoje CV!
  • Znajdź pracownika!

» Aktualności

Osoby niesłyszące będą mogły prowadzić ciężarowki? Coraz bliżej do tej ustawy

Sejmowa Komisja Ustawodawcza jednomyślnie dopuściła do dalszych prac parlamentarnych poselski projekt ustawy, pozwalającej osobom z niepełnosprawnością słuchu prowadzić samochody ciężarowe.

Jak zaznaczył poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Petycji, ustawa powstała w oparciu o petycję pana Mariusza Nowaka.

Prawo jazdy za granicą

Autor petycji uważa, że brakuje przeciwwskazań do tego, by osoby niesłyszące czy słabosłyszące nie mogły wyrobić prawa jazdy kategorii C, czyli uprawniającego do kierowania samochodami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu). Daje ono uprawnienie także do kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Mariusz Nowak argumentuje, że osoby Głuche, jako uważni wzrokowcy, są świetnymi kierowcami i mają predyspozycje do otrzymania prawa jazdy na samochody ciężarowe. Zaznacza, że w krajach Europy Zachodniej i USA osoby niesłyszące mogą takie prawo jazdy otrzymać.

Krzysztof Pater, doradca Komisji ds. Petycji, podkreślił, że proponowany projekt ustawy o kierujących pojazdami nie jest sprzeczny z dyrektywami Komisji Europejskiej. W 10. krajach Europy obowiązują przepisy, które pozwalają osobom niesłyszącym prowadzić ciężarówki.

- Po Europie już jeżdżą głusi kierowcy ciężarówek, którzy wyrobili prawo jazdy w Irlandii czy Wielkiej Brytanii – mówił.

Jak zaznaczono, po Polsce także jeżdżą tacy kierowcy, którzy wyrobili prawo jazdy za granicą.

Będzie kontynuacja prac

Przeciwwskazań do nowelizacji ustawy nie widzi także Krzysztof Marciniak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPiNKa).

- Od 5 lat prowadzimy w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji szkolenia dla niepełnosprawnych kierowców, także głuchych – powiedział. – Są oni sprawnymi i skutecznymi kierowcami. Pojawiają się obawy, że nie będą oni słyszeli pojazdów uprzywilejowanych. Można zamontować urządzenie na kokpicie, które informuje kierowcę, z której strony jest taki pojazd, coraz częściej jest ono wykorzystywane także przez pełnosprawnych kierowców – dodał.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa popiera tę inicjatywę.

- Jedyną wątpliwością jest droga ustawowa, być może łatwiej byłoby to uregulować rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia – mówił na posiedzeniu Bogdan Oleksiak, dyrektor departamentu transportu drogowego.

Komisja Ustawodawcza jednogłośnie dopuściła projekt do dalszych prac w Sejmie. Planuje się, aby zmiana ta weszła w życie od 1 stycznia 2018 r.

 

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl

2017-12-01

O serwisie


Portal powstał dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
EFS śląskie Województwo Śląskie Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach EFS

Projekt graficzny i wykonanie serwisu: Art4net s.c.